KSIĄŻKI REPORTAŻE O MIASTACH

Książki w formie reportaży o miastach to specyficzna grupa tytułów łącząca punkty widzenia wielu graczy o przestrzeń – mieszkańców, lokalnych włodarzy, polityków, inwestorów, projektantów. Każdy z reportaży opisuje konkretne zagadnienie związane z polskimi miastami. Tematyka listy książek jest bardzo szeroka, a dla miłośnika urbanistyki na pewno bardzo ciekawa.

Listę uzupełniam na bieżąco nowymi tytułami, a moimi zupełnie subiektywnymi aczkolwiek krótkimi przemyśleniami dzielę się zaraz po przeczytaniu książki. Wszystkie pozycje warte przeczytania powinny się tutaj prędzej czy później znaleźć. Jeżeli nie ma polecanej przez Ciebie pozycji to koniecznie daj mi znać. Dodatkowo, ze wszystkich książek wybieram te perełki, które recenzuję i streszczam na blogu w cyklu Miasto Lektura. Fragmenty właśnie tych książek znajdziesz także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #MiastoLektura.

Kupując za pośrednictwem Plan Zabudowy bezkosztowo wspierasz moją działalność na blogu – niektóre z linków to linki afiliacyjne. Jeżeli korzystasz z tej opcji zakupu to już teraz pragnę Ci za to bardzo serdecznie podziękować.

KSIĄŻKI REPORTAŻE O MIASTACH – LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZE MNIE I CZYTELNIKÓW PLAN ZABUDOWY

Okładka książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta"

Betonoza
Jak się niszczy polskie miasta

Jan Mencwel

Będzie czytane, na pewno. Powinienem zrobić to już dawno.

Czy Polacy kochają beton i nienawidzą drzew? Można tak pomyśleć, przyglądając się przemianom polskich miast i miasteczek. Kolejne wyspy miejskiej zieleni padają pod piłami drwali, a zamiast śpiewu ptaków słychać ryk kosiarek i pił. Jak długo jeszcze urzędnicy będą powtarzać, że stuletnie drzewa to samosiejki, więc można je po prostu wyciąć? Czy naprawdę zalewanie rynku betonem zasługuje na miano „rewitalizacji”? Czy deweloperzy w końcu zrozumieją, że ludzie potrzebują nie tylko metrów kwadratowych, ale też mieć gdzie wyjść na spacer? A w obliczu zmieniającego się klimatu zieleni w miastach potrzebujemy jak nigdy dotąd. 

opis wydawcy

Okładka książki "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością"

Miejski grunt
250 lat polskiej gry z nowoczesnością

Rafał Matyja

„Miejski grunt…” nadal czeka na mojej liście pozycji do przeczytania.

W nowej książce autor podejmuje rzucone przez siebie wyzwanie. I opowiada fascynującą historię naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, autor rozwija metarefleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo.

opis wydawcy

Okładka książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949"

Najlepsze miasto świata
Warszawa w odbudowie 1944-1949

Grzegorz Piątek

„Najlepsze miasto świata…” czeka na swoją 5 minut, w moim czytelniczym okienku czasowym.

Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.

opis wydawcy

Książki o urbanistyce – pozostałe kategorie

Tytuły o tematyce budowania miast.

Tytuły o tematyce socjologii miast.

Tytuły o tematyce planowania przestrzennego.

Tytuły o tematyce gospodarki nieruchomościami.

Tytuły o tematyce informacji przestrzennej.

Książki o urbanistyce – pełna lista

Chcesz zobaczyć pełną listę książek polecanych przeze mnie i czytelników Plan Zabudowy?

CYTATY #MIASTOLEKTURA

Okładka cyklu cytatów z książek o urbanistyce - Miasto Lektura

Rekomendacje ciekawych tytułów to nie wszystko! Dodatkowo, w mediach społecznościowych Plan Zabudowy (FBIG) możesz śledzić cykl #MiastoLektura. Spamuję tam fragmentami książek o kreowaniu przestrzeni zbudowanej. Cytuję tych mądrzejszych, co to umieją lepiej „w projektowanie miast”.

Świeżutki cytat w każdą sobotę.

Mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie inspiracją, a Nas wszystkich skłoni do przemyśleń. Pełną kolekcję cytatów zawsze znajdziesz właśnie pod tym hasztagiem:
Facebook: #miastolektura i Instagram: #miastolektura.

Zachęcam Cię do tagowania dobrych książek razem ze mną. 🙂

POWRÓT