KSIĄŻKI O URBANISTYCE – PEŁNA LISTA

Subiektywnie rzecz ujmując są to najlepsze książki o urbanistyce. Nie może być inaczej, skoro to lista tytułów z mojej domowej biblioteczki. Listę i biblioteczkę uzupełniam także książkami polecanymi przez czytelników Plan Zabudowy. Niektóre z nich doczekały się nawet recenzji na blogu w cyklu Miasto Lektura, a ich fragmenty możesz znaleźć w mediach społecznościowych pod hasztagiem #MiastoLektura.

Kupując za pośrednictwem Plan Zabudowy bezkosztowo wspierasz moją działalność na blogu – niektóre z linków to linki afiliacyjne.

KSIĄŻKI O URBANISTYCE – PEŁNA LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZE MNIE I CZYTELNIKÓW PLAN ZABUDOWY

Okładka książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta"

Betonoza
Jak się niszczy polskie miasta

Jan Mencwel

Będzie czytane, na pewno. Powinienem zrobić to już dawno.

Czy Polacy kochają beton i nienawidzą drzew? Można tak pomyśleć, przyglądając się przemianom polskich miast i miasteczek. Kolejne wyspy miejskiej zieleni padają pod piłami drwali, a zamiast śpiewu ptaków słychać ryk kosiarek i pił. Jak długo jeszcze urzędnicy będą powtarzać, że stuletnie drzewa to samosiejki, więc można je po prostu wyciąć? Czy naprawdę zalewanie rynku betonem zasługuje na miano „rewitalizacji”? Czy deweloperzy w końcu zrozumieją, że ludzie potrzebują nie tylko metrów kwadratowych, ale też mieć gdzie wyjść na spacer? A w obliczu zmieniającego się klimatu zieleni w miastach potrzebujemy jak nigdy dotąd. 

opis wydawcy

Okładka książki "Jak rowery mogą uratować świat"

Jak rowery mogą uratować świat

Peter Walker

Ta pozycja budzi moje szczególne zainteresowanie. Chętnie porównam swoje wrocławskie doświadczania jazdy rowerem do pracy w 2021 i 2022 r. (20 km dziennie) z tym co chce nam przekazać Peter Walker.

Autor to powszechnie znany w Wielkiej Brytanii komentator polityczny dziennika „The Guardian” i jednocześnie zapalony użytkownik roweru. Jak na dziennikarza szanowanej brytyjskiej gazety przystało autor odwołuje się do licznych badań naukowych i literatury. Zabiera czytelnika w podróż w czasie – do miast sprzed 80 i 120 lat, gdzie ruch rowerowy był czymś powszechnym i masowym, ale także do miast przyszłości, w których z pewnością rower będzie jednym z kluczowych środków transportu.  Autor pokazuje, jak wygląda sytuacja transportu rowerowego w wielu miastach na świecie  – Londynie, Nowym Jorku, Montrealu, duńskim Odense czy Sewilli.  Nie unika trudnych tematów jak: przestrzeganie przepisów przez rowerzystów, jazda w kasku czy ryzyko związane z jazdą rowerem wśród wielu aut.

fragment opisu wydawcy

Okładka książki "Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego"

Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego

Piotr Saternus

Książka zbierająca ogół definicji pojęć z zakresu architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, polityki rozwoju społeczno-gospodarczego, ochrony środowiska, dziedzictwa kulturowego, gospodarce nieruchomościami. Jednym słowem, wszystko co związane z procesem inwestycyjno-budowlanym. Doskonały tytuł do poszerzania swojej wiedzy dla praktyków i teoretyków urbanistyki.

Leksykon pozwala na wertowanie jego haseł w dowolnej formie, a skrupulatne przypisy umożliwiają zapoznanie się z pojęciami bezpośrednio powiązanymi z interesującym zagadnieniem. Pomimo stale zmieniającego się prawa urbanistyczno-budowlanego tytuł ten jest sprawdzonym źródłem merytorycznej wiedzy. Rzetelnie przygotowane odsyłacze do  spisu literatury i aktów prawnych pozwalają na weryfikację obecnych uwarunkowań prawnych danego pojęcia.

.

Okładka książki "Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat"

Miasta wyśnione
Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Wade Graham

Przewodnik po wizjach urbanistycznych kreujących świat XX wieku. Wade Graham w bardzo przystępny sposób opisuje każdą z wizji oraz przybliża sylwetki ich autorów. Książka zabiera w podróż do:

  • barokowej wizji miasta romantycznego Bertram Goodhue
  • filozofii miasta uporządkowanego Daniela Burnhama
  • koncepcji miasta racjonalnego Le Corbusiera i Roberta Mosesa,
  • idei anty-miasta (agrarnym rozproszeniu) Franka Loyda Wrighta,
  • poglądach samoorganizacji miast Jane Jacobs i Adresa Duany,
  • koncepcji miasta handlu Jona Jerde,
  • wizji techno-ekologicznych miast Kenzo Tenge i Nomana Fostera.
Okładka książki "Miasto szczęśliwe"

Miasto szczęśliwe
Jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta

Charles Montgomery

Arcyciekawa książka, rozpoczynająca cały cykl tytułów o mieście wydawnictwa Wysoki Zamek. Charles Montgomery poprzez liczne życiowe historie mieszkańców miast oraz badania naukowe funduje nam swego rodzaju „terapię otwierającą oczy na życie we współczesnym mieście”.

Autor całkowicie potępia zjawisko suburbanizacji, nazywając amerykańskie aglomeracje mianem miasta rozproszonego, poddaje w wątpliwość racjonalność decyzji podejmowanych przez miejskich zarządców i doradców, zwraca uwagę na koszty rozproszenia przestrzennego. Proponuje zamieszkanie bliżej siebie. Porusza tematy wykluczenia komunikacyjnego, wolności od posiadania, równości społecznej.

Dla wielu idee zawarte w “Miasto szczęśliwe…” mogą być nie do przyjęcia bez dania sobie szansy na zmianę sposobu myślenia o mieście. Subiektywna kolekcja najważniejszych idei: #MiastoLektura.

Okładka książki "Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich"

Miasto życzliwe
Jak kształtować miasto z troską o wszystkich

David Sim

Książka czeka u mnie na półce, aż w końcu znajdę czas po nią sięgnąć. Tytuł jest dla mnie ciekawy głównie ze względu na autora. David Sim, to szkocki architekt, od lat związany z biurem architektonicznym Jana Ghela – autora przełomowej książki „Miasto dla ludzi”.

.

.

.

.

Okładka książki "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością"

Miejski grunt
250 lat polskiej gry z nowoczesnością

Rafał Matyja

„Miejski grunt…” nadal czeka na mojej liście pozycji do przeczytania.

W nowej książce autor podejmuje rzucone przez siebie wyzwanie. I opowiada fascynującą historię naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, autor rozwija metarefleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo.

opis wydawcy

Okładka książki "Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście"

Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście

Bryx Marek

Mamy 2021 r., a dostępność mieszkań w Polsce jest wciąż ograniczona. Średni standard zamieszkania krajów Unii Europejskiej jest jak na razie poza naszym zasięgiem. Ten podstawowy fakt i teza są wstępem do rozważań na temat polityki mieszkaniowej. Polityki opartej o programy państwowe pomagające w uzyskaniu własności pierwszego mieszkania i programy miejskie zwiększające dostępność mieszkań na wynajem. Rozważania te zostały mocno osadzone w kontekście rozwoju polskich miast. Rozwoju zrównoważonego nie tylko pod względem ekologicznym i ekonomicznym, ale także pod względem społecznym. Zdaniem autora, zwiększenie dostępności mieszkań jest jednym z kluczowych warunków dążenia do równowagi społecznej.

.

.

Okładka książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949"

Najlepsze miasto świata
Warszawa w odbudowie 1944-1949

Grzegorz Piątek

„Najlepsze miasto świata…” czeka na swoją 5 minut, w moim czytelniczym okienku czasowym.

Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.

opis wydawcy

Okładka książki "Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia"

Powrotnicy
Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia

Katarzyna Kajdanek

Nakład tej książki szybko został wyczerpany. Ja na szczęście mam swój egzemplarz.

Najciekawsze, co może zaoferować współczesna socjologia miasta, to wgląd w codzienność miejskiego doświadczenia, naukowe spojrzenie na zmieniające się trajektorie przebiegu życia. Monografia Katarzyny Kajdanek daje nam możliwość dotknięcia osobistego przeżycia zjawisk, które mają swoje uogólnione, społeczne fundamenty. Autorka prezentuje w książce różnorodne wymiary ocen życia na przedmieściach, prowadzące do ich opuszczenia (praktyk rodzinnych, mobilności, dostępu edukacji, możliwości realizacji stylu życia, konsekwencji starzenia się, zanieczyszczenia środowiska). Jest to praca ważna w szerszym polu studiów miejskich, pokazująca, w jakim sensie stadia rozwoju regionów miejskich „dzieją się” w intymnych, codziennych sytuacjach i praktykach.

fragment recenzji dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US

Okładka książki "Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej"

Poza własnością
W stronę udanej polityki mieszkaniowej

Joanna Erbel

Jestem w trakcie czytania tej pozycji. Problem mieszkalnictwa na pewno będzie w 2023 roku tematem szerokiej debaty publicznej.

Poza własnością to książka o polityce mieszkaniowej w Polsce. Badania Habitat for Humanity z 2015 roku pokazują, że kwestia mieszkaniowa to dla Polek i Polaków jeden z trzech najważniejszych problemów społecznych i bodaj największy mankament polskiej transformacji. Przez wiele lat temat mieszkalnictwa nie był traktowany przez rządzących jako istotny problem społeczny wymagający interwencji. Brakujących mieszkań miał dostarczyć wolny rynek. A mówiąc wprost – rozwiązaniem miało być kupno mieszkania na własność, w większości przypadków na wieloletni kredyt hipoteczny. Czy na pewno jest to jedyne rozwiązanie? Otóż nie.

fragment opisu wydawcy

Okładka książki "Obraz miasta"

Obraz miasta

Kevin Lynch

Książka do przemyślenia dla wszystkich mających wpływ na budowanie przestrzeni zbudowanej. Na podstawie badań socjologicznych, analiz urbanistycznych i krajobrazowych Kevin Lynch tłumaczy (w bardzo zawiły i trudny językowo sposób) jak człowiek odczuwa miasto swoim najważniejszym zmysłem, wzorkiem. Autorska metoda mapy mentalnej miasta to zestaw wzajemnych relacji 5 kluczowych elementów kompozycji urbanistycznej: 

  • ścieżki : trasy, po których poruszają się ludzie,
  • krawędzie : granice i przerwy w ciągłości,
  • dzielnice: obszary charakteryzujące się wspólnymi cechami,
  • węzły : strategiczne punkty skupienia ułatwiające orientację, takie jak place i skrzyżowania
  • punkty orientacyjne : zewnętrzne punkty orientacyjne, obiekty zazwyczaj łatwe do zidentyfikowania w krajobrazie miejskim.
Okładka książki "Problemy planistyczne - wiosna 2015"

Problemy planistyczne – wiosna 2015

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

Pierwszy zeszyt z cyklu „Problemy Planistyczne” po wiosennym seminarium Stowarzyszenia Urbanistów ZOIU – serii spotkań zainicjowanych przez Zachodnią Okręgową Izbę Urbanistów we Wrocławiu. W tej publikacji moją uwagę zwróciły szczególnie trzy tematy, dotyczące:

  • zieleni miejskiej i jej wpływie na wartość nieruchomości,
  • minimalnych i maksymalnych parametrów oraz wskaźników urbanistycznych w zapisach studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
  • norm hałasu w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Moja domowa biblioteczka to także zeszyty z poprzednich lat. Każde kolejne wydanie jest dawką ogromnej i praktycznej wiedzy dla planistów przestrzennych. Nawet ta pozycja z 2015 r. zawiera nadal aktualne artykuły i umożliwia weryfikację swojego podejścia do praktyk projektowych.

Okładka książki "Problemy planistyczne - wiosna 2016"

Problemy planistyczne – wiosna 2016

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

W 2016 r. pierwszy zeszyt z cyklu „Problemy Planistyczne” to kopalnia wiedzy w zakresie:

  • zasad i sposobu ustalania dróg wewnętrznych,
  • parametrów i wskaźników urbanistycznych,
  • konsekwencji stwierdzenia nieważności zmiany miejscowego planu,
  • zasad techniki prawodawczej w miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • równoczesności sporządzania projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i zależnego od tej zmiany projektu miejscowego planu.

Wszystkie rozważania próbują odpowiedzieć na aktualne bolączki praktyki planistycznej. Tym razem są to regulacje ustawy o rewitalizacji.

Okładka książki "Problemy planistyczne - jesień 2016"

Problemy planistyczne – jesień 2016

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

Jesienią 2016 r. „Problemy Planistyczne” to pełen przekrój zagadnień, z którymi zmagają się praktycy planowania przestrzennego. W tej publikacji zainteresowały mnie rozważania na temat:

  • analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym,
  • infrastruktury technicznej – przesyłowej i dystrybucyjnej,
  • szczególnych zasad zagospodarowania terenów wynikających z przepisów odrębnych,
  • źródeł informacji przestrzennej.

Tak jak w przypadku innych publikacji z tej serii i tym razem możemy przeczytać artykuły prezentujące odmienne podejście do tego samego zagadnienia. Tym razem polemika dotyczyła właśnie podziału na infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną.

Okładka książki "Problemy planistyczne - wiosna 2017"

Problemy planistyczne – wiosna 2017

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

Kolejny zeszyt z cyklu „Problemy Planistyczne” po wiosennym seminarium Stowarzyszenia Urbanistów ZOIU w 2017 roku. W tej publikacji moją uwagę zwróciło aż sześć tematów:

  • zasadność bilansu terenów przeznaczonych pod zabudowę,
  • budynek jednorodzinny czy wielorodzinny?
  • dostęp do drogi publicznej i ustalenia dla scalania i wtórnego podziału w miejscowym planie,
  • ustalenia w MPZP dla cmentarzy, osuwisk, obszarów i terenów górniczych, a także form ochrony przyrody,
  • analiza „odrolnienia do 0,5 ha”,
  • wartość dodatkowych opracowań strategicznych w planowaniu przestrzennym.

Niezmiennie kolejne książki tego cyklu trzymają wysoki poziom merytoryczny większości artykułów.

Okładka książki "Problemy planistyczne - jesień 2017"

Problemy planistyczne – JESIEŃ 2017

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

Drugi zeszyt cyklu „Problemy Planistyczne” z 2017 r. to dla mnie w szczególności kontynuacja już podjętych rozważań na temat infrastruktury technicznej – właściwego sposobu zapisów tego zagadnienia oraz jej definiowania jako cel publiczny. Drugim bardzo ciekawym zagadnieniem jest artykuł analizujący i oceniający organizację i metodologię działania w ramach warsztatów urbanistycznych „Makroprzestrzenie miejskie 2016”.

.

.

.

.

Okładka książki "Problemy planistyczne - wiosna 2018"

Problemy planistyczne – WIOSNA 2018

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

Wiosną 2018 r. ukazał się kolejny bardzo wartościowy zeszyt z cyklu „Problemy Planistyczne”. W tym zbiorze artykułów zaciekawiły mnie:

  • propozycja przedstawiciela Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ustalania w MPZP dopuszczalnej liczby budynków na działce budowlanej,
  • gruntowana analiza prawna i przedstawienie argumentacji dwóch stron sporu w kontekście możliwości ustalania ww. wskaźnika,
  • dogłębna analiza pojęcia zabudowy zagrodowej,
  • analiza przepisów w kontekście możliwości planowania zielono-niebieskiej infrastruktury.

Ten tytuł jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu o możliwościach ustaleń prawa miejscowego w zależności od interpretacji. Interpretacji zależnej od podziału administracyjnego na poziomi wojewódzkim i strony sporu.

Okładka książki "Problemy planistyczne - wiosna 2019"

Problemy planistyczne – WIOSNA 2019

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

W 2019 r. pierwszy zeszyt po wiosennym seminarium ZOIU zaciekawił mnie szczególnie tematami:

  • zielono-niebieskiej infrastruktury w projektach studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miast/gmin i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kontekście adaptacji do zmian klimatu,
  • wrocławskiej szkoły planowania przestrzennego na osiedlach blokowych,
  • ustalania linii zabudowy w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kontekście ustawy o drogach publicznych.

Notatek z tego zeszytu mam oczywiście więcej.

.

Okładka książki "Problemy planistyczne - jesień 2019"

Problemy planistyczne – JESIEŃ 2019

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

W jesiennym wydaniu problemów planistycznych 2019 r. na szczególne wyróżnienie zasługują  trzy tematy:

  • sprawna i kompleksowa obsługa inwestora w urzędzie miasta/gminy, zintegrowana ze wszystkimi działami urzędu w Punkcie Obsługi Inwestora (POI) – jej wpływ na planowanie przestrzenne miasta/gminy i kompetencji urbanisty przy obsłudze inwestora,
  • wstęp do teorii urbanistyki operacyjnej – połączenie pozytywnych cech dwóch podstawowych wariantów planowania przestrzennego (zwartego vs. ekspansywnego) w wariant interaktywny godzący dwa główne kryteria strategii gospodarowania przestrzenią (jakościowe vs. ilościowe),
  • zwiększanie dostępności pieszo-rowerowej, promowanie transportu publicznego i ograniczanie ruchu samochodowego w ustaleniach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

.

Okładka książki "Problemy planistyczne - jesień 2021"

Problemy planistyczne – JESIEŃ 2021

Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU

Kolejny zeszyt z cyklu „Problemy Planistyczne” po jesiennym seminarium Stowarzyszenia Urbanistów ZOIU w 2021 roku. W tej publikacji moją uwagę zwróciło aż cztery tematy:

  • propozycja zbioru zasad lokalizacji farm wiatrowych ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowo-kulturowych,
  • poznańska szkoła partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym,
  • wybrane zagadnienia istotnego naruszania prawa w procedurze planistycznej,
  • swego rodzaju “instrukcja” ustalania linii zabudowy w decyzjach o warunkach zabudowy.

.

.

Okładka książki "Smart CIty Informacja przestrzenna w zarządzaniu inteligentnym miastem"

Smart CIty Informacja przestrzenna w zarządzaniu inteligentnym miastem

redakcja naukowa: Dariusz Gotlib, Robert Olszewski

Chociaż idea smart city jako modelu przewodniego tworzenia miast dobiega końca i z biegiem lat traci swoich zwolenników, to wdrażanie “inteligentnych” systemów i narzędzi wspomagających zarządzanie i organizacją miast, jest niepodważalnie potrzebne. Jednym z takich narzędzi jest właśnie informacja przestrzenna. Chociaż książka opublikowana w 2016 r. może wydawać się archaicznym tytułem jak na tak prężnie rozwijającą się technologię, to według mnie stanowi świetny wstęp do zapoznania się z:

  • wymaganiami dyrektywy INSPIRE, wdrażanej w naszym kraju za pomocą przepisów i infrastrukturze informacji przestrzennej,
  • projektu geoportalu krajowego i zbieranych w nim zbiorach danych przestrzennych,
  • technologii i koncepcji tworzenia modeli 3D miast.
Okładka książki "STO LAT PLANOWANIA PRZESTRZENI POLSKICH MIAST (1910-2010)"

Sto lat planowania przestrzeni polskich miast (1910-2010)

Maciej Nowakowski , Barbara Bańkowska

Streszczenie ostatnich 100 lat zmagań z polską przestrzenią, skrupulatnie opisane w kontekście historycznym. Autorzy dzieląc tytuł na 10 rozdziałów opisują 10 okresów charakterystycznych dla polskiej myśli urbanistycznej. W każdym z okresów przedstawiają najważniejsze zagadnienia związane z ówczesnym systemem planowania (modele teoretyczne, zmiany legislacyjne) oraz sytuacją w wybranych miastach Polski (ważniejsze koncepcje urbanistyczne, plany regulacyjne, plany ogólne, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowe plany). To wszystko skrupulatnie opisane przez uznanych urbanistów – badaczy przestrzeni zbudowanej, a zarazem projektantów polskich miast. Autorzy podsumowując 100 lat zmagań z polską przestrzenią dzielą się swoją krytyczną opinią na temat organizacji systemu planowania, legislacji planistycznej i zmian funkcjonalno-przestrzennych naszych miast, także w kontekście ich europejskich odpowiedników.

Pozycja wyjątkowa ze względu na swój podręcznikowy charakter. Subiektywna kolekcja najważniejszych myśli z tego tytułu: #MiastoLektura.

Okładka książki "Suburbanizacja po polsku"

Suburbanizacja po polsku

Katarzyna Kajdanek

Książka czeka w mojej biblioteczce na półce „do przeczytania”.

Polska suburbanizacja ma swoje cechy specyficzne, warte analizy. Książka Katarzyny Kajdanek została przejrzyście skonstruowana, napisana ciekawie, dobrym językiem, czyta się ja z przyjemnością. Autorka chyba najwięcej uwagi poświęca obojętności, jaka cechuje nowych mieszkańców podmiejskich wsi, obojętności wobec siebie i wobec zasiedziałych mieszkańców wiosek, oraz towarzyszącej temu zjawisku wzajemnej niechęci mieszkańców i lokalnych liderów. Ewidentnie nie ma mechanizmów, które mogłyby zachęcać do tworzenia nowych wspólnot.

Wielką zaletą pracy jest, że sporo miejsca poświęca sie w niej dzieciom, których potrzeby są uwzględniane jedynie w niewielkim stopniu przez dorosłych przenoszących sie na wieś. Trzeba o tym pisać i dobrze, ze ten watek pojawia sie w książce.

Z recenzji prof. dra hab. Zdzisława Macha

Okładka książki "Śmierć i życie wielkich miast ameryki"

Śmierć i życie wielkich miast Ameryki

Jane Jacobs

Książka klasyk z 1961 r., uznawana w niektórych kręgach jako swego rodzaju „biblia współczesnej urbanistyki”. Jej głównym przesłaniem jest odejście od utopijnych wizji miast i zwrócenie uwagi urbanistów na cechy miejskiego życia, które czynią przestrzeń zbudowaną prawdziwie atrakcyjną. Jane Jacobs wzywa do rekonstrukcji miast Ameryki z myślą o potrzebach ich mieszkańców. Neguje megalomanię i projekty zmuszające obywateli do wpisania się w wizje urbanistów/planistów przestrzennych. Obala mity związane z m. in. różnorodnością, poczuciem bezpieczeństwa i gęstością zabudowy w mieście. To co zdziwiło mnie w tej książce najbardziej to postępowość zawartych w niej postulatów i dogłębna analiza problemów miejskiego życia. Pomimo, że tytuł ten ma już ponad 60 lat, to jego aktualność wciąż budzi mój podziw. Całość recenzji w artykule na blogu: ŚMIERĆ I ŻYCIE WIELKICH MIAST AMERYKI – BIBLIA WSPÓŁCZESNEJ URBANISTYKI. Subiektywna kolekcja najważniejszych myśli J. Jacobs: #MiastoLektura.

Okładka książki "Ulica dostępna w rewitalizacji obszarów śródmiejskich"

Ulica dostępna w rewitalizacji obszarów śródmiejskICH

praca zbiorowa pod redakcją Agnieszki Labus

Będzie czytane. Już teraz polecam.

(…) autorami poszczególnych rozdziałów są studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wspierani w procesie projektowym przez interdyscyplinarny zespół ekspertów międzynarodowych i krajowych, którzy jako przyszli architekci i architektki będą współdecydować o kształcie i przyszłości naszych miast, w tym ulic, czy budynków, to publikacja nabiera szczególnego znaczenia (…)

fragment recenzji dr hab. Marian Grzegorz Gerlich

.

.

Okładka książki "Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni"

Urbanistyka oddolna
Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni

Łukasz Drozda

Mam w planach przeczytać tę pozycję już od dłuższego czasu.

Książka poszukuje odpowiedzi na pytania stojące przed wszystkimi aktorami organizującymi procesy polityki miejskiej i rewitalizacji w Polsce: czy partycypacyjne wytwarzanie przestrzeni sprawdza się w praktyce? Czy rezultatem urbanistyki oddolnej, czyli angażowania aktorów takich jak artyści, ruchy miejskie i mieszkańcy osiedli nieformalnych, jest zawsze poprawa jakości życia i wzmacnianie społeczności lokalnych? Czy może niekiedy zamienia się w „koszmar partycypacji” oraz podporządkowuje przestrzeń miejską najbardziej uprzywilejowanym aktorom operującym w miastach?

fragment opisu wydawcy

Okładka książki "Urbanistyka operacyjna. Zarys teorii"

Urbanistyka operacyjna
Zarys teorii

Tomasz Ossowicz

Mam w planach przeczytać tę pozycję już od dłuższego czasu.

Monografia (…) będzie wspaniałym kompendium wiedzy urbanistycznej (teoretycznej i praktycznej) dla wszystkich tych, którzy mają do czynienia w jakikolwiek sposób z planowaniem i realizacją inwestycji miejskich. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli samorządowych władz wykonawczych i ustawodawczych, ale także badaczy tego zjawiska i wszystkich tych, którzy w obszarze gospodarki przestrzennej będą chcieli mieć wpływ, lub będą go mieli, na procesy inwestycyjne w mieście. Jak dotychczas nie ma w języku polskim tak obszernego i nowatorskiego opracowania zajmującego się teoretyczną stroną tego procesu.

fragment recenzji prof. dr. hab. Roberta Masztalskiego

Okładka książki "WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ W NOWOCZESNYCH UWARUNKOWANIACH PRZESTRZENNYCH I GOSPODARCZYCH"

WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ W NOWOCZESNYCH UWARUNKOWANIACH PRZESTRZENNYCH I GOSPODARCZYCH

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak, Andrzej Łuczyszyn

Dyskusja na temat mieszkań rozgorzała w 2021 roku na dobre. Problem z niedoborem nieruchomości mieszkaniowych, spekulacją na rynku, sposobem na zabezpieczenie oszczędności, masowymi zakupami całych bloków mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych oraz wątpliwa jakość zamieszkania w Polsce to jedne z głównych wątków ostatnich miesięcy. Ten tytuł wpisuje się w tę gorącą dyskusję. Jest to jednak praca naukowa omawiająca zachodzące zjawiska od strony teoretycznej, na “chłodno” analizująca wycenę nieruchomości w wybranych miastach Polski i Europy. W tej książce z perspektywy urbanisty/planisty przestrzennego doceniam częste podkreślanie zależności gospodarki nieruchomościami właśnie od uwarunkowań przestrzennych, kierunków rozwoju dzielnicy/miasta, a także od rozwiązań projektowych, czyt. urbanistyki lub jej braku. Co jeszcze w niej znajdziesz? Po szczegóły zapraszam do artykuły na blogu: WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ – CO NIECO OD UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU.

Okładka książki "Wielkie plany w rękach obywateli. Na koalicyjnym szlaku"

Wielkie plany w rękach obywateli
Na koalicyjnym szlaku

Artur Jerzy Filip

Przeczytam koniecznie i już polecam.

Wyobraź sobie co byłoby, gdyby obywatele mogli inicjować i realizować wielkie wizje urbanistyczne zupełnie oddolnie? I gdyby dysponowali środkami, by swoje plany skutecznie wdrażać i chronić? Czy byłoby to zagrożeniem, czy nową szansą dla planowania miast? Jak stworzyć narzędzie, które pozwalałoby zrzeszać koalicjantów, budować trwałe relacje z lokalnymi władzami publicznymi, współdecydować o wydatkowaniu miejskich środków? Dzisiaj każda grupa kombinuje, jak może: zawiązując nieformalne porozumienia, podpisując listy intencyjne, odwołując się do lokalnych partnerstw i inicjatyw. Czy możliwe jest jednak wprowadzenie współzarządzania jako narzędzia urbanistycznego?

fragment recenzji prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego

Okładka książki "Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze"

Wychylone w przyszłość
Jak zmienić świat na lepsze

Joanna Erbel

Kolejna książka z serii Miasto Szczęśliwe na mojej liście czytelniczej.

Żyjemy w czasach, gdzie zmiana myślenia jest konieczna. Trzeba zatrzymać katastrofę klimatyczną i przebudować system społeczno-ekonomiczny. Aby wymyślić świat na nowo, potrzebujemy nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć nam za drogowskaz i mobilizować nas do działania. Autorka prowadzi nas przez opowieści o miejskich projektach, pokazując, że nie ma jednej recepty na sukces, ale możemy szukać schematów działań, które zwiększą jego powodzenie.

fragment opisu wydawcy

CYTATY #MIASTOLEKTURA

Okładka cyklu cytatów z książek o urbanistyce - Miasto Lektura

Rekomendacje ciekawych tytułów to nie wszystko! Dodatkowo, w mediach społecznościowych Plan Zabudowy (FBIG) możesz śledzić cykl #MiastoLektura. Spamuję tam fragmentami książek o kreowaniu przestrzeni zbudowanej. Cytuję tych mądrzejszych, co to umieją lepiej „w projektowanie miast”.

Świeżutki cytat w każdą sobotę.

Mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie inspiracją, a Nas wszystkich skłoni do przemyśleń. Pełną kolekcję cytatów zawsze znajdziesz właśnie pod tym hasztagiem:
Facebook: #miastolektura i Instagram: #miastolektura.

Zachęcam Cię do tagowania dobrych książek razem ze mną. 🙂

POWRÓT