Rynek nieruchomości jest nieodłącznym elementem planowania przestrzennego. Decyzje podejmowane przez lokalne władze i projektantów mają niebagatelny wpływ na rozwój lokalnego rynku nieruchomości. Dla mnie książki o gospodarce nieruchomościami to uzupełniająca wiedza w temacie wpływu rozwiązań projektowych na wartość nieruchomości.
Chętnie sprawdzam wszelkie polecenia tytułów związanych z tą kategorią, zarówno od czytelników Plan Zabudowy, jak i od osób współpracujących ze mną podczas prac projektowych. Wszystko co dobre, znajduje swoje miejsce na tej liście. Książki bardzo dobre staram się recenzować na blogu w cyklu Miasto Lektura. Fragmenty tych wybitnych tytułów (może) znajdziesz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #MiastoLektura.
Kupując za pośrednictwem Plan Zabudowy bezkosztowo wspierasz moją działalność na blogu – niektóre z linków to linki afiliacyjne. Jeżeli korzystasz z tej opcji zakupu to już teraz pragnę Ci za to bardzo serdecznie podziękować.
KSIĄŻKI O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI – LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZE MNIE I CZYTELNIKÓW PLAN ZABUDOWY
Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście
Bryx Marek
Mamy 2021 r., a dostępność mieszkań w Polsce jest wciąż ograniczona. Średni standard zamieszkania krajów Unii Europejskiej jest jak na razie poza naszym zasięgiem. Ten podstawowy fakt i teza są wstępem do rozważań na temat polityki mieszkaniowej. Polityki opartej o programy państwowe pomagające w uzyskaniu własności pierwszego mieszkania i programy miejskie zwiększające dostępność mieszkań na wynajem. Rozważania te zostały mocno osadzone w kontekście rozwoju polskich miast. Rozwoju zrównoważonego nie tylko pod względem ekologicznym i ekonomicznym, ale także pod względem społecznym. Zdaniem autora, zwiększenie dostępności mieszkań jest jednym z kluczowych warunków dążenia do równowagi społecznej.
.
.
Poza własnością
W stronę udanej polityki mieszkaniowej
Joanna Erbel
Jestem w trakcie czytania tej pozycji. Problem mieszkalnictwa na pewno będzie w 2023 roku tematem szerokiej debaty publicznej.
Poza własnością to książka o polityce mieszkaniowej w Polsce. Badania Habitat for Humanity z 2015 roku pokazują, że kwestia mieszkaniowa to dla Polek i Polaków jeden z trzech najważniejszych problemów społecznych i bodaj największy mankament polskiej transformacji. Przez wiele lat temat mieszkalnictwa nie był traktowany przez rządzących jako istotny problem społeczny wymagający interwencji. Brakujących mieszkań miał dostarczyć wolny rynek. A mówiąc wprost – rozwiązaniem miało być kupno mieszkania na własność, w większości przypadków na wieloletni kredyt hipoteczny. Czy na pewno jest to jedyne rozwiązanie? Otóż nie.
fragment opisu wydawcy
WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ W NOWOCZESNYCH UWARUNKOWANIACH PRZESTRZENNYCH I GOSPODARCZYCH
Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak, Andrzej Łuczyszyn
Dyskusja na temat mieszkań rozgorzała w 2021 roku na dobre. Problem z niedoborem nieruchomości mieszkaniowych, spekulacją na rynku, sposobem na zabezpieczenie oszczędności, masowymi zakupami całych bloków mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych oraz wątpliwa jakość zamieszkania w Polsce to jedne z głównych wątków ostatnich miesięcy. Ten tytuł wpisuje się w tę gorącą dyskusję. Jest to jednak praca naukowa omawiająca zachodzące zjawiska od strony teoretycznej, na “chłodno” analizująca wycenę nieruchomości w wybranych miastach Polski i Europy. W tej książce z perspektywy urbanisty/planisty przestrzennego doceniam częste podkreślanie zależności gospodarki nieruchomościami właśnie od uwarunkowań przestrzennych, kierunków rozwoju dzielnicy/miasta, a także od rozwiązań projektowych, czyt. urbanistyki lub jej braku. Co jeszcze w niej znajdziesz? Po szczegóły zapraszam do artykuły na blogu: WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ – CO NIECO OD UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU.
Książki o urbanistyce – pozostałe kategorie
Tytuły o tematyce budowania miast.
Tytuły o tematyce socjologii miast.
Reportaże o miastach.
Tytuły o tematyce planowania przestrzennego.
Tytuły o tematyce informacji przestrzennej.
Książki o urbanistyce – pełna lista
Chcesz zobaczyć pełną listę książek polecanych przeze mnie i czytelników Plan Zabudowy?
CYTATY #MIASTOLEKTURA
Rekomendacje ciekawych tytułów to nie wszystko! Dodatkowo, w mediach społecznościowych Plan Zabudowy (FB, IG) możesz śledzić cykl #MiastoLektura. Spamuję tam fragmentami książek o kreowaniu przestrzeni zbudowanej. Cytuję tych mądrzejszych, co to umieją lepiej „w projektowanie miast”.
Świeżutki cytat w każdą sobotę.
Mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie inspiracją, a Nas wszystkich skłoni do przemyśleń. Pełną kolekcję cytatów zawsze znajdziesz właśnie pod tym hasztagiem:
Facebook: #miastolektura i Instagram: #miastolektura.
Zachęcam Cię do tagowania dobrych książek razem ze mną.