KSIĄŻKI O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI

Rynek nieruchomości jest nieodłącznym elementem planowania przestrzennego. Decyzje podejmowane przez lokalne władze i projektantów mają niebagatelny wpływ na rozwój lokalnego rynku nieruchomości. Dla mnie książki o gospodarce nieruchomościami to uzupełniająca wiedza w temacie wpływu rozwiązań projektowych na wartość nieruchomości.

Chętnie sprawdzam wszelkie polecenia tytułów związanych z tą kategorią, zarówno od czytelników Plan Zabudowy, jak i od osób współpracujących ze mną podczas prac projektowych. Wszystko co dobre, znajduje swoje miejsce na tej liście. Książki bardzo dobre staram się recenzować na blogu w cyklu Miasto Lektura. Fragmenty tych wybitnych tytułów (może) znajdziesz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #MiastoLektura.

Kupując za pośrednictwem Plan Zabudowy bezkosztowo wspierasz moją działalność na blogu – niektóre z linków to linki afiliacyjne. Jeżeli korzystasz z tej opcji zakupu to już teraz pragnę Ci za to bardzo serdecznie podziękować.

KSIĄŻKI O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI – LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZE MNIE I CZYTELNIKÓW PLAN ZABUDOWY

Okładka książki "Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście"

Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście

Bryx Marek

Mamy 2021 r., a dostępność mieszkań w Polsce jest wciąż ograniczona. Średni standard zamieszkania krajów Unii Europejskiej jest jak na razie poza naszym zasięgiem. Ten podstawowy fakt i teza są wstępem do rozważań na temat polityki mieszkaniowej. Polityki opartej o programy państwowe pomagające w uzyskaniu własności pierwszego mieszkania i programy miejskie zwiększające dostępność mieszkań na wynajem. Rozważania te zostały mocno osadzone w kontekście rozwoju polskich miast. Rozwoju zrównoważonego nie tylko pod względem ekologicznym i ekonomicznym, ale także pod względem społecznym. Zdaniem autora, zwiększenie dostępności mieszkań jest jednym z kluczowych warunków dążenia do równowagi społecznej.

.

.

Okładka książki "Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej"

Poza własnością
W stronę udanej polityki mieszkaniowej

Joanna Erbel

Jestem w trakcie czytania tej pozycji. Problem mieszkalnictwa na pewno będzie w 2023 roku tematem szerokiej debaty publicznej.

Poza własnością to książka o polityce mieszkaniowej w Polsce. Badania Habitat for Humanity z 2015 roku pokazują, że kwestia mieszkaniowa to dla Polek i Polaków jeden z trzech najważniejszych problemów społecznych i bodaj największy mankament polskiej transformacji. Przez wiele lat temat mieszkalnictwa nie był traktowany przez rządzących jako istotny problem społeczny wymagający interwencji. Brakujących mieszkań miał dostarczyć wolny rynek. A mówiąc wprost – rozwiązaniem miało być kupno mieszkania na własność, w większości przypadków na wieloletni kredyt hipoteczny. Czy na pewno jest to jedyne rozwiązanie? Otóż nie.

fragment opisu wydawcy

Okładka książki "WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ W NOWOCZESNYCH UWARUNKOWANIACH PRZESTRZENNYCH I GOSPODARCZYCH"

WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ W NOWOCZESNYCH UWARUNKOWANIACH PRZESTRZENNYCH I GOSPODARCZYCH

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak, Andrzej Łuczyszyn

Dyskusja na temat mieszkań rozgorzała w 2021 roku na dobre. Problem z niedoborem nieruchomości mieszkaniowych, spekulacją na rynku, sposobem na zabezpieczenie oszczędności, masowymi zakupami całych bloków mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych oraz wątpliwa jakość zamieszkania w Polsce to jedne z głównych wątków ostatnich miesięcy. Ten tytuł wpisuje się w tę gorącą dyskusję. Jest to jednak praca naukowa omawiająca zachodzące zjawiska od strony teoretycznej, na “chłodno” analizująca wycenę nieruchomości w wybranych miastach Polski i Europy. W tej książce z perspektywy urbanisty/planisty przestrzennego doceniam częste podkreślanie zależności gospodarki nieruchomościami właśnie od uwarunkowań przestrzennych, kierunków rozwoju dzielnicy/miasta, a także od rozwiązań projektowych, czyt. urbanistyki lub jej braku. Co jeszcze w niej znajdziesz? Po szczegóły zapraszam do artykuły na blogu: WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWEJ – CO NIECO OD UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU.

Książki o urbanistyce – pozostałe kategorie

Tytuły o tematyce budowania miast.

Tytuły o tematyce socjologii miast.

Reportaże o miastach.

Tytuły o tematyce planowania przestrzennego.

Tytuły o tematyce informacji przestrzennej.

Książki o urbanistyce – pełna lista

Chcesz zobaczyć pełną listę książek polecanych przeze mnie i czytelników Plan Zabudowy?

CYTATY #MIASTOLEKTURA

Okładka cyklu cytatów z książek o urbanistyce - Miasto Lektura

Rekomendacje ciekawych tytułów to nie wszystko! Dodatkowo, w mediach społecznościowych Plan Zabudowy (FBIG) możesz śledzić cykl #MiastoLektura. Spamuję tam fragmentami książek o kreowaniu przestrzeni zbudowanej. Cytuję tych mądrzejszych, co to umieją lepiej „w projektowanie miast”.

Świeżutki cytat w każdą sobotę.

Mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie inspiracją, a Nas wszystkich skłoni do przemyśleń. Pełną kolekcję cytatów zawsze znajdziesz właśnie pod tym hasztagiem:
Facebook: #miastolektura i Instagram: #miastolektura.

Zachęcam Cię do tagowania dobrych książek razem ze mną. 🙂

POWRÓT