KSIĄŻKI O SOCJOLOGII MIAST

Zrozumienie sposobu i potrzeb życia ludzi żyjących w miastach jest kluczem do podejmowania trafnych decyzji wpływających na rozwój przestrzeni zbudowanej. Słuszność podejmowanych decyzji argumentować wypada badaniami naukowymi i rozwiązaniami już zastosowanymi w praktyce. Takich badań opisujących zachowania ludzi i rozwiązań wpływających na jakość życia społecznego w mieście będzie w tych książkach wiele.

Książki o socjologii miast to zupełnie subiektywna lista najważniejszych tytułów opisujących miasta pod względem życia społecznego – napisanych przez polskich i zagranicznych socjologów i bacznych obserwatorów miejskiego życia. Staram się ją uzupełniać zaraz po zdobyciu kolejnych tytułów. Krótkie recenzje aktualizuję zaraz po przeczytaniu książki. Socjologia miasta to bardzo obszerna dziedzina, więc i książek jest wiele. Mam nadzieję, że z biegiem czasu wszystkie pozycje warte przeczytania wzbogacą tę listę. Tytuły wybitne staram się recenzować na blogu w cyklu Miasto Lektura. Fragmenty właśnie tych książek znajdziesz także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #MiastoLektura.

Kupując za pośrednictwem Plan Zabudowy bezkosztowo wspierasz moją działalność na blogu – niektóre z linków to linki afiliacyjne. Jeżeli korzystasz z tej opcji zakupu to już teraz pragnę Ci za to bardzo serdecznie podziękować.

KSIĄŻKI O SOCJOLOGII MIAST – LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZE MNIE I CZYTELNIKÓW PLAN ZABUDOWY

Okładka książki "Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia"

Powrotnicy
Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia

Katarzyna Kajdanek

Nakład tej książki szybko został wyczerpany. Ja na szczęście mam swój egzemplarz.

Najciekawsze, co może zaoferować współczesna socjologia miasta, to wgląd w codzienność miejskiego doświadczenia, naukowe spojrzenie na zmieniające się trajektorie przebiegu życia. Monografia Katarzyny Kajdanek daje nam możliwość dotknięcia osobistego przeżycia zjawisk, które mają swoje uogólnione, społeczne fundamenty. Autorka prezentuje w książce różnorodne wymiary ocen życia na przedmieściach, prowadzące do ich opuszczenia (praktyk rodzinnych, mobilności, dostępu edukacji, możliwości realizacji stylu życia, konsekwencji starzenia się, zanieczyszczenia środowiska). Jest to praca ważna w szerszym polu studiów miejskich, pokazująca, w jakim sensie stadia rozwoju regionów miejskich „dzieją się” w intymnych, codziennych sytuacjach i praktykach.

fragment recenzji dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US

Okładka książki "Suburbanizacja po polsku"

Suburbanizacja po polsku

Katarzyna Kajdanek

Książka czeka w mojej biblioteczce na półce „do przeczytania”.

Polska suburbanizacja ma swoje cechy specyficzne, warte analizy. Książka Katarzyny Kajdanek została przejrzyście skonstruowana, napisana ciekawie, dobrym językiem, czyta się ja z przyjemnością. Autorka chyba najwięcej uwagi poświęca obojętności, jaka cechuje nowych mieszkańców podmiejskich wsi, obojętności wobec siebie i wobec zasiedziałych mieszkańców wiosek, oraz towarzyszącej temu zjawisku wzajemnej niechęci mieszkańców i lokalnych liderów. Ewidentnie nie ma mechanizmów, które mogłyby zachęcać do tworzenia nowych wspólnot.

Wielką zaletą pracy jest, że sporo miejsca poświęca sie w niej dzieciom, których potrzeby są uwzględniane jedynie w niewielkim stopniu przez dorosłych przenoszących sie na wieś. Trzeba o tym pisać i dobrze, ze ten watek pojawia sie w książce.

Z recenzji prof. dra hab. Zdzisława Macha

Okładka książki "Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni"

Urbanistyka oddolna
Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni

Łukasz Drozda

Mam w planach przeczytać tę pozycję już od dłuższego czasu.

Książka poszukuje odpowiedzi na pytania stojące przed wszystkimi aktorami organizującymi procesy polityki miejskiej i rewitalizacji w Polsce: czy partycypacyjne wytwarzanie przestrzeni sprawdza się w praktyce? Czy rezultatem urbanistyki oddolnej, czyli angażowania aktorów takich jak artyści, ruchy miejskie i mieszkańcy osiedli nieformalnych, jest zawsze poprawa jakości życia i wzmacnianie społeczności lokalnych? Czy może niekiedy zamienia się w „koszmar partycypacji” oraz podporządkowuje przestrzeń miejską najbardziej uprzywilejowanym aktorom operującym w miastach?

fragment opisu wydawcy

Okładka książki "Wielkie plany w rękach obywateli. Na koalicyjnym szlaku"

Wielkie plany w rękach obywateli
Na koalicyjnym szlaku

Artur Jerzy Filip

Przeczytam koniecznie i już polecam.

Wyobraź sobie co byłoby, gdyby obywatele mogli inicjować i realizować wielkie wizje urbanistyczne zupełnie oddolnie? I gdyby dysponowali środkami, by swoje plany skutecznie wdrażać i chronić? Czy byłoby to zagrożeniem, czy nową szansą dla planowania miast? Jak stworzyć narzędzie, które pozwalałoby zrzeszać koalicjantów, budować trwałe relacje z lokalnymi władzami publicznymi, współdecydować o wydatkowaniu miejskich środków? Dzisiaj każda grupa kombinuje, jak może: zawiązując nieformalne porozumienia, podpisując listy intencyjne, odwołując się do lokalnych partnerstw i inicjatyw. Czy możliwe jest jednak wprowadzenie współzarządzania jako narzędzia urbanistycznego?

fragment recenzji prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego

Okładka książki "Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze"

Wychylone w przyszłość
Jak zmienić świat na lepsze

Joanna Erbel

Kolejna książka z serii Miasto Szczęśliwe na mojej liście czytelniczej.

Żyjemy w czasach, gdzie zmiana myślenia jest konieczna. Trzeba zatrzymać katastrofę klimatyczną i przebudować system społeczno-ekonomiczny. Aby wymyślić świat na nowo, potrzebujemy nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć nam za drogowskaz i mobilizować nas do działania. Autorka prowadzi nas przez opowieści o miejskich projektach, pokazując, że nie ma jednej recepty na sukces, ale możemy szukać schematów działań, które zwiększą jego powodzenie.

fragment opisu wydawcy

Książki o urbanistyce – pozostałe kategorie

Tytuły o tematyce budowania miast.

Reportaże o miastach.

Tytuły o tematyce planowania przestrzennego.

Tytuły o tematyce gospodarki nieruchomościami.

Tytuły o tematyce informacji przestrzennej.

Książki o urbanistyce – pełna lista

Chcesz zobaczyć pełną listę książek polecanych przeze mnie i czytelników Plan Zabudowy?

CYTATY #MIASTOLEKTURA

Okładka cyklu cytatów z książek o urbanistyce - Miasto Lektura

Rekomendacje ciekawych tytułów to nie wszystko! Dodatkowo, w mediach społecznościowych Plan Zabudowy (FBIG) możesz śledzić cykl #MiastoLektura. Spamuję tam fragmentami książek o kreowaniu przestrzeni zbudowanej. Cytuję tych mądrzejszych, co to umieją lepiej „w projektowanie miast”.

Świeżutki cytat w każdą sobotę.

Mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie inspiracją, a Nas wszystkich skłoni do przemyśleń. Pełną kolekcję cytatów zawsze znajdziesz właśnie pod tym hasztagiem:
Facebook: #miastolektura i Instagram: #miastolektura.

Zachęcam Cię do tagowania dobrych książek razem ze mną. 🙂

POWRÓT