KSIĄŻKI O BUDOWANIU MIAST

Kreowanie przestrzeni zbudowanej szyte na miarę jej mieszkańców jest wyzwaniem wybitnie trudnym. Podejście do urbanistyki i roli naszych miast ewoluuje wraz z rozwojem cywilizacji. Teoria urbanistyki, w laboratoryjnych warunkach nieustanie proponuje koncepcje miast idealnych, niezgrabnie odwzorowywanych w wielowątkowej rzeczywistości. Praktyka urbanistyki, co jakiś czas tworzy nowe trendy, będące swego rodzaju odpowiedzią na „bolączki” życia w mieście.

Książki o budowaniu miast to właśnie lista kolekcjonująca te wszystkie najważniejsze myśli – teorii i praktyki urbanistycznej. Lista tytułów krajowej i światowej urbanistyki, napisanych przez uznanych urbanistów/badaczy miast. Staram się ją uzupełniać zaraz po przeczytaniu kolejnych książek – tych wiekowych, uchodzących za kanon urbanistyki, jak i tych nowo wydawanych. Polecanych tytułów przez czytelników Plan Zabudowy jest wiele i mam nadzieję, że z biegiem czasu wszystkie pozycje warte przeczytania wzbogacą tę listę. Książki bardzo dobre staram się recenzować na blogu w cyklu Miasto Lektura. Fragmenty tych wybitnych tytułów znajdziesz także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #MiastoLektura.

Kupując za pośrednictwem Plan Zabudowy bezkosztowo wspierasz moją działalność na blogu – niektóre z linków to linki afiliacyjne. Jeżeli korzystasz z tej opcji zakupu to już teraz pragnę Ci za to bardzo serdecznie podziękować.

KSIĄŻKI O BUDOWANIU MIAST – LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZE MNIE I CZYTELNIKÓW PLAN ZABUDOWY

Okładka książki "Jak rowery mogą uratować świat"

Jak rowery mogą uratować świat

Peter Walker

Ta pozycja budzi moje szczególne zainteresowanie. Chętnie porównam swoje wrocławskie doświadczania jazdy rowerem do pracy w 2021 i 2022 r. (20 km dziennie) z tym co chce nam przekazać Peter Walker.

Autor to powszechnie znany w Wielkiej Brytanii komentator polityczny dziennika „The Guardian” i jednocześnie zapalony użytkownik roweru. Jak na dziennikarza szanowanej brytyjskiej gazety przystało autor odwołuje się do licznych badań naukowych i literatury. Zabiera czytelnika w podróż w czasie – do miast sprzed 80 i 120 lat, gdzie ruch rowerowy był czymś powszechnym i masowym, ale także do miast przyszłości, w których z pewnością rower będzie jednym z kluczowych środków transportu.  Autor pokazuje, jak wygląda sytuacja transportu rowerowego w wielu miastach na świecie  – Londynie, Nowym Jorku, Montrealu, duńskim Odense czy Sewilli.  Nie unika trudnych tematów jak: przestrzeganie przepisów przez rowerzystów, jazda w kasku czy ryzyko związane z jazdą rowerem wśród wielu aut.

fragment opisu wydawcy

Okładka książki "Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat"

Miasta wyśnione
Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Wade Graham

Przewodnik po wizjach urbanistycznych kreujących świat XX wieku. Wade Graham w bardzo przystępny sposób opisuje każdą z wizji oraz przybliża sylwetki ich autorów. Książka zabiera w podróż do:

  • barokowej wizji miasta romantycznego Bertram Goodhue
  • filozofii miasta uporządkowanego Daniela Burnhama
  • koncepcji miasta racjonalnego Le Corbusiera i Roberta Mosesa,
  • idei anty-miasta (agrarnym rozproszeniu) Franka Loyda Wrighta,
  • poglądach samoorganizacji miast Jane Jacobs i Adresa Duany,
  • koncepcji miasta handlu Jona Jerde,
  • wizji techno-ekologicznych miast Kenzo Tenge i Nomana Fostera.
Okładka książki "Miasto szczęśliwe"

Miasto szczęśliwe
Jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta

Charles Montgomery

Arcyciekawa książka, rozpoczynająca cały cykl tytułów o mieście wydawnictwa Wysoki Zamek. Charles Montgomery poprzez liczne życiowe historie mieszkańców miast oraz badania naukowe funduje nam swego rodzaju „terapię otwierającą oczy na życie we współczesnym mieście”.

Autor całkowicie potępia zjawisko suburbanizacji, nazywając amerykańskie aglomeracje mianem miasta rozproszonego, poddaje w wątpliwość racjonalność decyzji podejmowanych przez miejskich zarządców i doradców, zwraca uwagę na koszty rozproszenia przestrzennego. Proponuje zamieszkanie bliżej siebie. Porusza tematy wykluczenia komunikacyjnego, wolności od posiadania, równości społecznej.

Dla wielu idee zawarte w “Miasto szczęśliwe…” mogą być nie do przyjęcia bez dania sobie szansy na zmianę sposobu myślenia o mieście. Subiektywna kolekcja najważniejszych idei: #MiastoLektura.

Okładka książki "Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich"

Miasto życzliwe
Jak kształtować miasto z troską o wszystkich

David Sim

Książka czeka u mnie na półce, aż w końcu znajdę czas po nią sięgnąć. Tytuł jest dla mnie ciekawy głównie ze względu na autora. David Sim, to szkocki architekt, od lat związany z biurem architektonicznym Jana Ghela – autora przełomowej książki „Miasto dla ludzi”.

.

.

.

.

.

Okładka książki "Obraz miasta"

Obraz miasta

Kevin Lynch

Książka do przemyślenia dla wszystkich mających wpływ na budowanie przestrzeni zbudowanej. Na podstawie badań socjologicznych, analiz urbanistycznych i krajobrazowych Kevin Lynch tłumaczy (w bardzo zawiły i trudny językowo sposób) jak człowiek odczuwa miasto swoim najważniejszym zmysłem, wzorkiem. Autorska metoda mapy mentalnej miasta to zestaw wzajemnych relacji 5 kluczowych elementów kompozycji urbanistycznej: 

  • ścieżki : trasy, po których poruszają się ludzie,
  • krawędzie : granice i przerwy w ciągłości,
  • dzielnice: obszary charakteryzujące się wspólnymi cechami,
  • węzły : strategiczne punkty skupienia ułatwiające orientację, takie jak place i skrzyżowania
  • punkty orientacyjne : zewnętrzne punkty orientacyjne, obiekty zazwyczaj łatwe do zidentyfikowania w krajobrazie miejskim.
Okładka książki "Śmierć i życie wielkich miast ameryki"

Śmierć i życie wielkich miast Ameryki

Jane Jacobs

Książka klasyk z 1961 r., uznawana w niektórych kręgach jako swego rodzaju „biblia współczesnej urbanistyki”. Jej głównym przesłaniem jest odejście od utopijnych wizji miast i zwrócenie uwagi urbanistów na cechy miejskiego życia, które czynią przestrzeń zbudowaną prawdziwie atrakcyjną. Jane Jacobs wzywa do rekonstrukcji miast Ameryki z myślą o potrzebach ich mieszkańców. Neguje megalomanię i projekty zmuszające obywateli do wpisania się w wizje urbanistów/planistów przestrzennych. Obala mity związane z m. in. różnorodnością, poczuciem bezpieczeństwa i gęstością zabudowy w mieście. To co zdziwiło mnie w tej książce najbardziej to postępowość zawartych w niej postulatów i dogłębna analiza problemów miejskiego życia. Pomimo, że tytuł ten ma już ponad 60 lat, to jego aktualność wciąż budzi mój podziw. Całość recenzji w artykule na blogu: ŚMIERĆ I ŻYCIE WIELKICH MIAST AMERYKI – BIBLIA WSPÓŁCZESNEJ URBANISTYKI. Subiektywna kolekcja najważniejszych myśli J. Jacobs: #MiastoLektura.

Okładka książki "Ulica dostępna w rewitalizacji obszarów śródmiejskich"

Ulica dostępna w rewitalizacji obszarów śródmiejskICH

praca zbiorowa pod redakcją Agnieszki Labus

Będzie czytane. Już teraz polecam.

(…) autorami poszczególnych rozdziałów są studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wspierani w procesie projektowym przez interdyscyplinarny zespół ekspertów międzynarodowych i krajowych, którzy jako przyszli architekci i architektki będą współdecydować o kształcie i przyszłości naszych miast, w tym ulic, czy budynków, to publikacja nabiera szczególnego znaczenia (…)

fragment recenzji dr hab. Marian Grzegorz Gerlich

.

.

.

Książki o urbanistyce – pozostałe kategorie

Tytuły o tematyce socjologii miast.

Reportaże o miastach.

Tytuły o tematyce planowania przestrzennego.

Tytuły o tematyce gospodarki nieruchomościami.

Tytuły o tematyce informacji przestrzennej.

Książki o urbanistyce – pełna lista

Chcesz zobaczyć pełną listę książek polecanych przeze mnie i czytelników Plan Zabudowy?

CYTATY #MIASTOLEKTURA

Okładka cyklu cytatów z książek o urbanistyce - Miasto Lektura

Rekomendacje ciekawych tytułów to nie wszystko! Dodatkowo, w mediach społecznościowych Plan Zabudowy (FBIG) możesz śledzić cykl #MiastoLektura. Spamuję tam fragmentami książek o kreowaniu przestrzeni zbudowanej. Cytuję tych mądrzejszych, co to umieją lepiej „w projektowanie miast”.

Świeżutki cytat w każdą sobotę.

Mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie inspiracją, a Nas wszystkich skłoni do przemyśleń. Pełną kolekcję cytatów zawsze znajdziesz właśnie pod tym hasztagiem:
Facebook: #miastolektura i Instagram: #miastolektura.

Zachęcam Cię do tagowania dobrych książek razem ze mną. 🙂

POWRÓT